O moich marzeniach finansowych

Są dwa rodzaje zajęć z młodzieżą, które prowadzę. Jedne to takie, na które dzieci i młodzież przychodzą, by się nauczyć od nas – instruktorów podstaw aikido. By wziąć udział w treningu, spotkać się z kolegami i koleżankami, przygotować się do egzaminu i go zdać, otrzymując kolejny stopień.

Drugie zajęcia to te, na których odkrywamy wspólnie z młodzieżą co warto robić, co się podoba i czego można by spróbować. Bez planu i wizji “idealnego młodego człowieka”. To odbywa się w ramach Klubu Młodzieżowego.

Za te pierwsze płacą rodzice, choć zdarza się czasem, że nie dają rady. I niektóre dzieci i tak trenują.
Na tych drugich młodzi też płacą – ale za realizację swoich marzeń. Ale za dojście do nich już nie …

Młodzieżówki klubowe

Wiemy wszyscy, że bez spotkań nic się nie dzieje … Nie powstają nowe pomysły i nie są realizowane stare. Nie odbywałyby się koncerty, imprezy mikołajkowe czy Wigilie dla osób samotnych. Nie uczylibyśmy się wzajemnego szacunku i współpracy. Dlatego podstawą działalności Klubu Młodzieżowego są spotkania, na początek zaplanowane raz w tygodniu w roku szkolnym. To około 40 tygodni w roku kalendarzowym … po dwie godziny. To 80 godzin radości, ale i wspólnej pracy, i spotkań kilkunastu młodych ludzi, opiekunów i gości w Klubie Młodzieżowym. 

Zastanawiając się nad potrzebami bieżącymi dotarły do mnie dwie najważniejsze: zapewnienie miejsca cotygodniowych spotkań i zaangażowanie dodatkowego  (oprócz mnie) wychowawcy. Musiałaby to być stała osoba, która zyska zaufanie młodzieży. Na te działania potrzebna byłaby kwota 200 zł tygodniowo – co daje  kwotę na 40 tygodni w roku – 8000 zł.
Wycieczki i inne działania są finansowane przez młodzież, a wychowawcy i opiekunowie na dodatkowe imprezy, transport itp. pozyskiwani na zasadach wolontariatu bądź wsparcia rodziców. W przypadku pozyskania funduszy część z wycieczek, jak również osób w trudnej sytuacji materialnej, mogłaby uzyskać dofinansowanie.  Kwota, która by to pokryła to 7000 zł.

Fundusze

Klub Młodzieżowy działa od stycznia 2021 – czyli już prawie rok. W październiku powstała Fundacja Enklawa, która w sposób formalny go przejęła. W planach finansowych mamy pozyskanie funduszy projektowych wspierające młodzież i ich rodziny, jednak ze względu na młody wiek organizacji wiele z nich jest jeszcze niedostępnych. Aktualnie złożyliśmy wniosek o grant interwencyjny “Zatrzymaj dyskryminację wobec siebie i innych”.

Chcielibyśmy pozyskać wsparcie Darczyńców. Zastanawiałam się, jaką mieli by korzyść z pomocy dla Fundacji. W poszukiwaniu odpowiedzi zadałam sobie kilka pytań o swoje motywacje: 

Czy będę to robić, co robię dalej?

Tak … dokąd mi sił starczy.

Co mnie cieszy w tej pracy najbardziej?

To te chwile, gdy pracujący rodzice piątki dzieci odwożą nas samochodem na basen czy wycieczkę pod namioty. Gdy dostaję od rodziców koszyk truskawek gdy przyszłam ze zgodami na wyjazd do podpisu. To dobre słowo … zapisanie się w miejsce, w które wcale nie chcieli … i wiele oznak, że to nie jest tak że rodzicom nie zależy – im BARDZO ZALEŻY. To spojrzenie w tył i spostrzeżenie – ile udało nam się wspólnie przeżyć i zrobić, tylko dlatego że chcieliśmy. I że wielu ludzi nam pomogło i pomaga ciągle.

Co mnie martwi?

Że zdrowe, mądre i dzielne dzieciaki żyją głównie w tym jednym, małym miejscu – swojej dzielnicy –  otoczonym torami kolejowymi, wysypiskiem śmieci i ruchliwą drogą – i mają za mało możliwości by zobaczyć, jak wygląda gdzie indziej. Co oznacza, że gdy już się znajdą tam “gdzie indziej”, to ciągle widać, że są z jakieś “trudnego” miejsca. Nie zasłużyły na to ….
Gdy się spotykamy, wypracowujemy inny sposób zachowania. Wykorzystujemy fakt, że grupa może więcej niż pojedynczy człowiek – chociażby ma tańsze bilety (grupowe) i nigdy się nie nudzi.   

Co Wam to może dać?

Oj wiele … !!! Na pewno każdy z Was – osób wspierających – jest mile bardzo widziany na naszych spotkaniach i wyjazdach. Możecie też zostać Członkiem Honorowym Klubu Młodzieżowego. Możecie zaproponować swoje działania, które połączą Wasze cele z potencjałem, jaki daje młodzież i organizacja pożytku publicznego. Możecie zgłosić tematykę zajęć, którą mamy poruszyć. 

Ostatnio byłam z wizytą u siostry zakonnej. Ma prawie 70 lat … i ciągle mówi, że jakoś ta emerytura nie chce przyjść bo zajęć coraz więcej. Przywitała mnie opowieścią, że Duch Św. kazał Jej włączyć się w parafii w przygotowanie młodzieży do bierzmowania. “A z Duchem Świętym się nie dyskutuje. Raz Mu się sprzeciwiłam i więcej nie mam zamiaru!” – usłyszałam. A potem rozpromieniona przez 20 minut opowiadała o tym jak to wyglądało, że musiała się mocno przygotować i “zaprzyjaźnić” z technologią – bo trzeba było obsługiwać rzutnik, zrobić prezentację, że młodzież przychodziła i słuchała – “gadali trochę i mieli te komórki włączone, ale byli naprawdę grzeczni”. Gdy zapytałam co jeszcze robi, to wymieniła: opiekuję się bursą, prowadzę spotkania karmelu dla świeckich, mam dyżur w telefonie zaufania “zranieni w kościele”. Więcej już nie zapamiętałam ;).

Nigdy nie nazwę Jej staruszką … Porównałam Ją z moją mamą – i tak sobie teraz pomyślałam, że chciałabym jednak moją starość mieć podobną do tej z opowieści siostry, a nie mojej mamy …

Jak można pomóc?

Kupując cegiełki
 • CEGIEŁKA 50 zł
  Dopłata do poczęstunku / sali na jedno spotkanie (10 – 20 osób) Klubu Młodzieżowego
 • CEGIEŁKA 100 zł
  Opłaca opiekę wychowawców na jedno spotkanie (10 – 20 osób) Klubu Młodzieżowego
 • CEGIEŁKA 200 zł
  Opłaca salę, poczęstunek i opiekę wychowawców na jedno spotkanie Spotkanie z młodzieżą (10 – 20 osób) Klubu Młodzieżowego.
Wpłacając kwotę na nasze konto bądź ustawiając regularny przelew 🙂
 • Możecie odliczyć przekazaną sumę w zeznaniu rocznym PIT (do 6% dochodu) lub CIT (do 10 % dochodu).

  Fundacja Enklawa
  Konto: 55 1240 4849 1111 0011 0952 1434

Przyjąć zaproszenie na spotkanie
 • i pokazać swoją stronę “zwyczajnego niezwyczajnego człowieka”,
Pojechać z nami na wycieczkę, pomóc w transporcie i opiece.
 • dobrze się bawiąc przy okazji 🙂